Spotkania pabianickiej młodzieży z Sędzią Sądu Rejonowego w Pabianicach Marzeną Sztajer

Sędzia Marzena Sztajer, która orzeka na co dzień w sprawach karnych uświadamiała młodzież podczas czerwcowych  spotkań, że wolność każdego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna  się wolność drugiego człowieka oraz, że istnieje bardzo cienka granica pomiędzy stosunkowo niewinnym żartem, a przestępstwem. Przestrzegała przed  konsekwencjami zachowań, które naruszają normy prawne.

Niecodzienne lekcje z przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości miały na celu uświadomienie młodzieży pewnych zachowań, wygłupów, mających niekiedy brzemienne skutki. Bo jak podkreślała sędzia, granica między żartem a przestępstwem jest bardzo cienka, o czym świadczą prowadzone przez nią sprawy karne. Obrazowo opowiadała historie młodych ludzi, którzy nie przewidując konsekwencji swojego zachowania stanęli przed sądem.  – „Kilku kolegów w wakacje szło ulicami Pabianic. Mijając cukiernię, zobaczyli ladę z lodami. Jeden z chłopców wszedł za ladę ,,dla żartu”, zaczął nakładać lody i rozdawać swoim kolegom. Na widok właściciela zaczęli uciekać ze skradzioną kuwetą lodów. W pewnej chwili w goniącego ich właściciela zaczęli rzucać kostką brukową, powodując u niego obrażenia ciała. Z takiego żartu wyszło przestępstwo. Chłopcy dokonali kradzieży i naruszenia czynności narządów ciała u pokrzywdzonego, dlatego też wszyscy stanęli przed sądem. Zdecydowanie należy myśleć o konsekwencjach swoich zachowań, nawet tych, które mają być zabawne” – tłumaczyła sędzia. Omówiła także odpowiedzialność i rodzaje przestępstw najczęściej popełnianych przez młodych ludzi, w tym przestępstw przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu (kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozbojów, kradzieży rozbójniczej, bójki, pobicia), przestępstw narkotykowych, jak również przestępstw przeciwko wolności (groźby karalne, stalking, hejtowanie). Sędzia wskazywała także na konieczność reagowania na różne formy przemocy, w tym przemocy domowej i rówieśniczej. –„Brak reakcji na przemoc rozzuchwala sprawcę. Bądźcie wrażliwi na krzywdę innych, nie pozwalajcie na przemoc wobec siebie i innych” - apelowała do młodzieży.W związku ze zbliżającymi się wakacjami Pani Sędzia przestrzegała też przed sięganiem po substancje zabronione prawem tj. środki odurzające, substancje psychoaktywne, alkohol. Spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie jest przejawem demoralizacji, ale w połączeniu z brakiem rozsądku może mieć tragiczne konsekwencje. – „17-latek, mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie spowodował wypadek. Jadąca z nim o dwa lata młodsza koleżanka zginęła na miejscu” – opowiadała sędzia.

Apelując o zachowanie zdrowego rozsądku Przewodnicząca II Wydziału Karnego pabianickiego Sądu  życzyła młodzieży udanych i bezpiecznych wakacji.  

Galeria

Rejestr zmian dla: Spotkania pabianickiej młodzieży z Sędzią Sądu Rejonowego w Pabianicach Marzeną Sztajer

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Rejonowy w Pabianicach
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
admin
Dokument z dnia:
2019-07-03
Publikacja w dniu:
2019-07-03
Opis zmiany:
b/d
Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Rejonowy w Pabianicach
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
admin
Dokument z dnia:
2019-07-03
Publikacja w dniu:
2019-07-03
Opis zmiany:
b/d
Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Rejonowy w Pabianicach
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
admin
Dokument z dnia:
2019-07-03
Publikacja w dniu:
2019-07-03
Opis zmiany:
b/d